Miasta

Częstochowa, Szlak Orlich Gniazd, Kraków, Wadowice 3 dni

Odwiedzimy częstochowski Klasztor na Jasnej Górze – najważniejsze sanktuarium maryjne w Polsce. Odkryjemy uroki Jury Krakowsko-Częstochowskiej: zamki znajdujące się na Szlaku Orlich Gniazd i piękne formy skalne w Ojcowskim Parku Narodowym. Przemierzymy także historyczne centrum Krakowa, w tym dawną żydowską dzielnicę Kazimierz oraz zatrzymamy się w Wadowicach, rodzinnym mieście Karola Wojtyły, aby zwiedzić dom-muzeum Jana Pawła II.

Wrocław 1 dzień – wariant 1

Odwiedzimy Afrykarium, w którym prezentowane są zwierzęta żyjące w środowisku wodnym Afryki. Szczególne wrażenie robi przejście 18 metrowym oszklonym tunelem. Następnie zwiedzanie Wrocławia szlakiem krasnali: Katedra Wrocławska, Kościół Św. Krzyża, Brama Kluskowa, Rynek Starego Miasta, kamienice Jaś i Małgosia, uliczka Jatki, kościół Św. Elżbiety. Na koniec wjazd na najwyżej położony punkt widokowy w Polsce – 49 piętro wieżowca Sky Tower.

Bieszczady i Lwów 5 dni

W trakcie przejazdu w Bieszczady zatrzymamy się w Sanoku, aby zobaczyć największą na świecie galerię prac Zdzisława Beksińskiego. Odwiedzimy także Polańczyk i Solinę, gdzie będziemy podziwiać największą w Polsce zaporę. Podczas wycieczki do Lwowa poznamy największe zabytki tego miasta m.in. Cmentarz Orląt Lwowskich, Kamienicę Sobieskich, Pomnik Adama Mickiewicza, Katedrę Ormiańską, gmach i wnętrza Opery Lwowskiej. Oczywiście czekają na nas także górskie wędrówki pięknymi bieszczadzkimi szlakami. Polecamy trasę wiodącą przez Smerek i Połoninę Wetlińską oraz wejście na Tarnicę – najwyższy szczyt polskiej części Bieszczad.

Wrocław 1 dzień – wariant 2

W centrum doświadczeń Humanitarium dzięki interaktywnym eksponatom dzieci mogą zaznajomić się z naukami ścisłymi oraz poznać tajniki funkcjonowania ludzkiego ciała. Do wyboru warsztaty adresowane do grup szkolnych w różnym wieku. W programie również zwiedzanie ogrodów botanicznych, muzeum przyrodniczego oraz spacer z przewodnikiem szlakiem wrocławskich krasnali. Na trasie m.in. Katedra, Kościół Św. Krzyża, Brama Kluskowa, Rynek Starego Miasta.

Kraków 1 dzień

Razem z przewodnikiem przemierzymy „Drogę Królewską”: Barbakan Krakowski, Brama Floriańska, Rynek Starego Miasta, Kościół Mariacki (wnętrze), Sukiennice, Grodzka, Kanonicza. Na Wawelu zwiedzimy Katedrę Królewską z kryptą i zobaczymy Dzwon Zygmunta. W programie też Smok Wawelski oraz Pałac Biskupi. Na koniec udamy się do „Muzeum Podziemia Rynku” lub „Muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera”.

Warszawa 1 dzień

Zaczniemy od zwiedzania Starego Miasta, w programie m.in.: Zamek Królewski, Kolumna Zygmunta, barbakan, pomnik Małego Powstańca. Przejdziemy też obok Pałacu Prezydenckiego i przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego. Następnie udamy się do Łazienek Królewskich: Pałac na Wyspie, Stara Pomarańczarnia, pomnik Chopina, Belweder. Zwiedzanie zakończymy podziwiając panoramę Warszawy z 30 piętra Pałacu Kultury i Nauki.

Łódź 1 dzień

Dla młodszych zwiedzanie szlakiem bajkowym. Zadania do wykonania podczas spaceru oraz wizyta w muzeum bajki-animacji przy studiu filmowym Se-ma-for. Nieco starsi przejdą słynnym deptakiem miasta – ulicą Piotrkowską i zobaczą dawne osiedle robotnicze Księży Młyn oraz ogromne hale fabryczne dawnych zakładów włókienniczych. Na koniec odwiedzimy Manufakturę – dawną fabrykę przekształconą w unikatowe centrum handlowe.

Toruń 1 dzień

Razem z lokalnym przewodnikiem przespacerujemy się gotycką starówką. Zobaczymy m.in. Dom Mikołaja Kopernika, Katedrę Świętych Janów, Kościół WNP, Kościół Św. Jakuba oraz Krzywą Wieżę. Po zwiedzaniu udamy się do Muzeum Piernika. Własnoręcznie przygotujemy ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Alternatywnie odwiedzimy Planetarium Toruńskie, w którym obejrzymy projekcje przybliżające tajemnice wszechświata.

Szlak Piastowski 2 dni

W Poznaniu odwiedzimy Rogalowe Muzeum, gdzie poznamy tajniki wypieku Rogali Świętomarcińskich oraz nauczymy się poznańskiej gwary. O 12:00 czeka nas pokaz „trykających się” na wieży poznańskiego ratusza Koziołków. Udamy się też na Ostrów Lednicki, prawdopodobne miejsce Chrztu Polski. Przejedziemy kolejką wąskotorową ze Żnina do Biskupina – najbardziej znanego stanowiska archeologicznego w Polsce. Zawitamy także do Gniezna – pierwszej stolicy Polski, gdzie zwiedzimy monumentalną katedrę z bezcennymi relikwiami Św. Wojciecha i słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi.

Kujawsko-Pomorskie 2 dni

W Bydgoszczy przespacerujemy się po centrum oraz odwiedzimy Muzeum Mydła i Historii Brudu. Samodzielnie wyprodukujemy mydełko oraz spróbujemy… prania dawnymi sposobami. Z kolei w Toruniu zobaczymy gotycką starówkę oraz udamy się do Muzeum Piernika. Własnoręcznie przygotujemy ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Alternatywnie odwiedzimy Planetarium Toruńskie, w którym obejrzymy projekcje przybliżające tajemnice wszechświata. Zatrzymamy się także przy Bazylice w Licheniu – sanktuarium będącym największym kościołem w Polsce oraz w Ciechocinku – uzdrowisku słynącym z największych w Europie tężni solankowych.